Joana Gimberytė-Juronė kalbina dr. Remigijų Venckų.

Po antklode susipynę nuogi vyrų kūnai ir biblinės temos – šiuo deriniu garsėja šiauliečio menininko fotografijos. Parodą Kaune atidaręs vyras drąsiai kalbėjo apie nuogybę, tikėjimą ir vieną žinomiausių šių dienų politikų.

Penktadienio vakarą Kaune, projektų erdvėje „Kabinetas“, buvo atidaryta fotografo Remigijaus Venckaus vyriškų aktų paroda. Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjas, docentas savo drąsiu požiūriu į vyro seksualumą drovius tautiečius stebina daugiau kaip dešimtmetį.

Pirmuosius aktus vyras sukūrė dar studijuodamas. Juos ruošė atsiskaitymui, tačiau galiausiai taip ir nepanaudojo. Visgi idėja fotografuoti vyro kūną niekur nedingo. „Vėliau studijų metais vyko paroda, kuriai norėjau sukurti kažką kitokio. Padariau dviejų darbų seriją „Meilė“. Juose du nuogi vyrai sėdi ant lovos – vaizdas iš priekio ir iš nugaros.

Parodos metu man už nugaros buvo kalbama: „Kaip jis čia taip drįsta, dar universitete mokosi…“ Girdėjosi šnabždesiai“, – prisiminė R.Venckus. Kilusi diskusija dėl darbų padorumo jį įkvėpė kurti toliau. Kas ką provokuoja? „Turiu imunitetą apkalboms“, – juokėsi fotografas. Jis įsitikinęs, jog pagrindą iš po kojų kalbomis galima išmušti tik silpniems. Kūryba vyrui – malonumas, o ar žiūrovas supras, ar pasibaisės – menininkas juk negali atsakyti už kito reakciją. „Nežinau, ar mano fotografijos labai jau provokuoja, šokiruoja. Pats savo darbuose matau daug lyrikos. Argi jums jie provokatyvūs?“ – klausė R.Venckus. Ir iš tiesų, apžiūrint parodą pastebi, jog kai kurios nuotraukos kupinos švelnumo, kitos – intymios, jautrios. Kyla mintis, kad darbuose galėtų būti įamžinta bet kuri pora, nes meilės kalba universali. „Tą ir noriu pasakyti, – pritarė menininkas. – Didžiausią provokaciją kuriu ne aš, o patys žiūrovai. Jie išsigąsta to, apie ką nedrįsta kalbėti garsiai, o tik galvoja, numano.“

Apie asmens marketingą

Anot R.Venckaus, kai kurie ciklai – pavyzdžiui, „Pas močiutę kaime“ arba „Iš vaikinų gyvenimo“ – yra absoliutus chuliganizmas. Tuo tarpu religinį ciklą „Aš esu kitas“ autorius vadina tik ironišku.

Ciklo nuotraukose nuogi vyrų kūnai atkartoja biblinius motyvus. Pavadinimai taip pat nepalieka abejonių: herojai nuotraukose įvardijami kaip Judas, Jėzus, dominuoja ir uždrausto vaisiaus tema. Argi „ironiška“ – ne per silpnai pasakyta? „Tai nėra maištas prieš Bibliją – tai maištas prieš davatkiškumą. Nesipykstu nei su Bažnyčia, nei su tikėjimu. Pažįstu puikių Dvasininkų, pagal tikėjimo pažiūras draugų nesirenku. Tačiau esu už kultūros įvairovę. Taip pat ir seksualinę įvairovę. Mane tiesiog siutina davatkiški, mitologiniai pezalai. Ypač kai prasideda diskusijos gėjų parado ar jų teisių klausimu. Kartais išgirsti tokių nesąmonių, kad negaliu…

Kai man Biblija mojuoja politikas Petras Gražulis, aš neturiu ką pasakyti. Tokie žmonės ir provokuoja kurti. Tačiau mano kūryba taiki – aš nesu rėkiantis kaip Gražulis. Manęs nereikia rėkiančio išnešti iš jokio renginio“, – juokėsi vyras.

Studentės raudonavo iš gėdos
Asmeninio pasmerkimo ar neapykantos žodžių menininkas teigė nesulaukiantis. Vis dėlto R.Venckus pasidalijo pasakojimu apie incidentą, kuomet pasmerkimo susilaukė buvęs jo studentas. „Viename universitete, kuriame tuo metu dėsčiau, susidūriau su apkalbomis. Tačiau jos vyko ne apie mane. Atėjau į paskaitą, o prie durų stovėjo kelios merginos ir pašaipiai apkalbinėjo bendrakursį. Svarstė, ar jis gėjus, juokėsi iš to, na, kalbėjo labai negražiai. Pagalvojau, koks turi būti mano kaip pedagogo žingsnis? Paskaitai prasidėjus pasakiau: „Girdėjau, moterys mūsų kurse labai domisi seksualiniais procesais. Todėl šiandien mano paskaita bus apie gėjų, lesbiečių ir AIDS meno kūrėjus.“ Perskaičiau visą paskaitą, su kritine nuomone, pavyzdžiais… Tos merginos sėdėjo tarsi „išskalbtos“, raudonos. Manau, jos suprato, kam buvo skirta paskaita“, – šypsojosi fotografas.

Darbo su modeliais užkulisiai

R.Venckus pabrėžė, kad moters grožis visais laikais buvo įprasminamas daugybe formų. O vyrai mene nuolat rodomi karo, ligų kontekste. „Panorau reanimuoti vyro įvaizdį mene. Nes nėra tokios priešpriešos kaip „dailioji lytis“ ir „bjaurioji lytis“. Tokie įvardijimai iš principo iškreipia lytiškumo suvokimą“, – tvirtino vyras. Atrodytų, dėl atsargaus visuomenės požiūrio į tokius drąsius darbus turėtų būti sunku rasti modelių. Tačiau menininkui pozuotojų netrūksta. Keisčiau jam atrodo kai kurių į fotosesiją pasiprašančių motyvai: „Modeliai atsiranda labai įvairiai. Kartais feisbuke pranešu, jog ruošiuosi fotografuoti, žmonės kreipiasi. Kartais fotografuojasi pažįstami, draugai. Problema su feisbuku: kai žmogus išgirsta, kad ieškai modelio, kartais jis nori ne pozuoti, o pamatyti, kaip viskas vyksta. Yra prisikurta kažkokių mitų, gal prisižiūrėta pornografinių filmų… Manęs klausia: „Tai kaip jie ten pozuoja? Kaip jaučiasi? O gal galima pažiūrėti, kaip vyksta?“ Atsakau: „Nesvaikit, aš ten dirbu darbą!“ O darbas iš tiesų sunkus. Mano fotosesijos labai kūrybinės, per pastarąją, pavyzdžiui, modelis prieš objektyvą ir pritūpimus darė, ir šuoliukus, kone sportavo. Abu po poros valandų darbo buvome išvargę. Tai į ką ten pažiūrėt?“

Laiko vienatvei nėra

Ilgos ir neplanuotos darbo valandos kūrėjo gyvenime nepaliko erdvės šeimai. Tačiau menu gyvenantis vyras teigė neturintis kada jaustis vienišas. „Kas su manim gali gyventi? Aš užsispiriu: ką noriu daryti, ir tą darau! Taip, turiu artimiausių žmonių ratą. Tačiau kūryba apima visą gyvenimą. Ir atima visą tavo laiką. Turiu daugybę veiklos, pomėgių. Man patinka skaityti knygas, rašyti, kurti įvairiomis formomis. Labai faina yra keliauti. Nėra kada jaustis vienišam: turiu daugybę mažų gyvenimo malonumų, kurie ir sudaro pilnatvę“, – dalijosi R.Venckus. Fotografui kūryba daug reiškia ne tik asmenine prasme. Jam itin svarbi ir galimybė kelti aštrius klausimus. „Turime pradėti kalbėti apie žmogaus teises. Gal laikas padėti į šalį savo įsitikinimus ir pažvelgti į patį žmogų? Man svarbiausia kelti diskusiją, klausimus. Jau nieko nebijau ir neturiu poreikio šokti kitam į akis. Jei manai priešingai nei aš, jei mano darbai kelia tau keistus jausmus – sakyk, argumentuok, padiskutuosime“, – kvietė menininkas.


Publikacijos nuoroda

Joana Gimberytė-Juronė (2018-01-31). VGTU dėstytojas paskaitoje privertė raudonuoti studentes. Prieiga internetu: https://gyvbudas.lrytas.lt/likimai/2018/01/31/news/vgtu-destytojas-paskaitoje-priverte-raudonuoti-studentes-4439136/ (2018-02-11).


Parodos ekspozicijos dokuementsacija. Dr. R. Venckaus foto.


Atsiliepimai apie parodą

Provokatorius! Puikiai! Ta proga gal „plačioji visuomenė” paskaitys ir Remigijaus tekstus, juose ras daug meno kritikos ir pačių menininkų. O ir kaip kitaip menininkui pervažiuoti per apdulkėjusius pakaušius šluotražiu? Su viltim, kad žmonės pradės mąstyti, ne tik vartoti „nekropolių vertybes”.

Doc. dr. Nijolė Taluntytė – Vytauto Didžiojo universitetas, Kaunas

Provincialioje visuomenėje kažką kitaip veikti, kurti yra nelengvas uždavinys. Visuomet labai patinka skaityti tavo tekstus. Atrodo tu taip lengvai ir paprastai sugebi pasukti mąstymo svirtelę kita linkme.

Laima Naujokienė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka. 

Nerealus interviu. Tavo parodos nerealios ir daug ką galinti išprovokuoti. Tu priverti mastyti plačiau. Lauksiu daugiau tavo interviu ir parodų!

Andrius Mačys – socialinis pedagogas, Konstanz (Vokietija).

Tavo kūriniai svarbūs ne tik meno prasme, bet ir visuomeniškai šviečia mūsų pilką tautą. Sėkmės ir stiprybės tolimesnėje kūryboje!

Andrius Kočevas – biochemikas, Vilnius

Tikrai laukiau kažko panašaus… tik “stiprus” menas yra išmatuojamas… o ten kur nėra ko matuoti, nėra ir meno. Gal pagaliau susivoksime ir pradėsime tokioje veiklos šakoje, kaip menas… skirti dėmesio temos aktualumui!

Kristina Šiožinienė – Všį Profesinio meistriškumo akademijos direktorė, Kaunas.

Mačiau tavo kūrybą, ji tokia drąsi… Man patinka.Tavo paskutiniai interviu super, retai tokius galiu perskaityti. Visada laukiu tavo paskaitų galerijose, nes po jų visas pasaulis atrodo kitoks. Aš net pavydžiu tavo studentams, kad tu jiems dėstai! Nes tikrai ir pats norėčiau kartais ateiti į tavo paskaitas!

Gedimins Genevičius – studentas, Kaunas


Kiti dr. Remigijaus Venckaus interviu

R. Venckaus paroda Etiopijos kelias

R. Venckaus paroda Etiopijos kelias Kėdainių televizijos žinios TV reportažas apie prof. dr. Remigijaus Venckus dokumentinių fotografijų parodą Etiopijos kelias (2019-03-14 – 2019-04-10, Kėdainių daugiakultūrinis centras, Rinkos a. 12, Kėdainiai)....

Vyrų aktus kuriantis profesorius užminė mįslę

Lrytas.lt straipsnis Šį ketvirtadienį Vilniaus dailės akademijos Telšių galerijoje atidaroma medijų menininko, kultūros ir medijų kritiko, Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesoriaus dr. Remigijaus Venckaus fotografijų paroda „Atsargiai! Aš esu kitas“. Ji...

R. Venckus: Ar privalome antikinėms skulptūroms nutapyti drabužius?

Dr. Remigijus Venckus. Praėjusią savaitę rubrikos „Kultūros kirtis“ autorius Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjas doc. dr. Remigijus Venckus dalijosi savo asmeninėmis refleksijomis fotografijos...

R.Venckaus fotoparodoje – kitoks požiūris

kurjeris.lt informacija. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografijų galerijoje pristatyta medijų menininko doc. dr. Remigijaus Venckaus fotografijų paroda „Fotoatkarpos Nr.2“. Išskirtinį požiūrį į fotografiją turintis autorius savo fragmentiškais darbais stebina...

Remigijus Venckus: mėgstu meninį ironišką chuliganizmą

Eglė Červinskaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografijos galerijoje atidaryta Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjo doc. dr. Remigijaus Venckaus paroda...

„Sugrįžimas į Fluxus“ arba dar kartą apie videomeną

Dr. Remigijus Venckus. „Sugrįžimas į Fluxus“ – tai rubrikos „Kultūros kirtis“ autoriaus Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjo doc. dr. Remigijaus Venckaus videomeno, sukurto 2002–2018 m.,...

Etiopijos kelias

Etiopijos kelias Prof. dr. Remigijus Venckus Etiopijos kelias Prof. dr. Remigijus Venckus Reklama Straipsnis Pretekstas Rubrikos „Kultūros kirtis“ autorius, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjas...

Vestuvės savanoje

Grytė Liandzbergienė kalbina dr. Remigijų Venckų. Įspūdingos gamtos, ilgaamžės religijos ir didžiulių turtinių kontrastų šalis. Taip apie Etiopiją atsiliepia meno kritikas, VGTU Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjas Remigijus VENCKUS (36),...

Remigijus Venckus: „Kūrybos neatimsite niekada!“

Gabrielė Pastaukaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. „Pristatydamas parodą, jaučiuosi taip, lyg švęsčiau gimtadienį“, – sako medijų menininkas, meno ir kultūros kritikas doc. dr. Remigijus Venckus. Šįkart šventė vyksta gimtajame menininko krašte: Šiaulių universiteto...

Reakcija: paroda vyriškojo seksualumo tema?

https://youtu.be/upW7zKYiJgs Šiaulių televizijos parengtas reportažas, laidoje reakcija, pristato 2018 m. vasario 2 d., 18:00 val. Šiaulių universiteto Dailės galerijoje (Vilniaus g. 141, Šiauliai 76353) atidarytą medijų menininko, kultūros ir medijų kritiko, Vilniaus...

Aš nesistengiu kurti gražaus meno ir būti kam nors patogus

Romualda Urbonavičiūtė kalbina dr. Remigijų Venckų. „Šiaulių naujienų“ penktadienio numeriuose publikuojame interviu ir kritinius straipsnius, parengtus Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjo doc. dr....

Pokalbis apie Etiopiją

  https://soundcloud.com/remigijus-venckus/dr-remigijaus-venckaus-interviu-keliones-ir-svajones-2018-01-27-1500-lrt Pokalbis LRT Opus radijo stotieslaidoje Kelionės ir svajonės 2018 m. sausio 27 d. Pokalbis apie patirtis Afrikoje, o apie jas pasakoja doc. dr....

Aš esu kitas

Dr. Remigijus Venckus. Penktadienio rubrikos „Kultūros kirtis“ autorius Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjas doc. dr. Remigijus Venckus yra ne tik meno ir kultūros kritikas, bet ir aktyvus...

R. Venckus vadovaus Pramogų industrijų katedrai

Lekt. Jovilė Barevičiūtė kalbina dr. Remigijų Venckų. Šiauliečiams gerai pažįstamas doc. dr. Remigijus Venckus nuo 2017 metų pradeda vadovauti naujai Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedrai, kuri vykdys...

Renginys nepalikęs abejingų

Modestas Navickas kalbina dr. Remigijų Venckų. Tarptautinių žodžių žodynas terminą homofobija (iš graikų k. ὁμός homo (seksualus), "toks pat, lygus" + φοβία (fobija), "baimė") apibrėžia kaip ne klinikinį baimės, paniekos ir neapykantos jausmą, nukreiptą prieš...

Mahometas. Kalnas. Ir kitokia lietuviška fotografija

Monika Slančauskaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. Paprastai visokio plauko sentencijos, protingi ar gražūs posakiai man keldavo juoką. Tokį gilų ir su tokiu ryškios neapykantos prieskoniu.  Bet štai – lyg kokiam pačiam kvailiausiam siaubo filme – viena tokių...

R. Venckus: „Man kartais norisi vemti nuo vaizdų kiekio“

Romualda Urbonavičiūtė kalbina dr. Remigijų Venckų. Kultūros centre „Laiptų galerija“ atidaryta medijų menininko, menotyrininko, Vytauto Didžiojo universiteto lektoriaus Remigijaus Venckaus paroda „Tušti ekranai“ – eksperimentinių fotografijų ciklo „Amnezijos juosta“...

„Ką čia velnią rodai“, arba kaip atrasti nieką

Simona Pužaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. Kas paslėpta medijų menininko, menotyrininko, Vytauto Didžiojo universiteto lektoriaus Remigijaus Venckaus eksperimentinėse fotografijose „Tušti ekranai“? Vaizdavimas nieko nevaizduojant. Jei nieko nematote, ten nieko ir...

R. Venckaus meninė fotografija – dovana Šiauliams.

Naujienų portalo Delfi žurnalistai kalbina dr. Remigijų Venckų. Rugsėjo 10 – 13 d. Šiaulių miestas šventė gimtadienį ir kaip dera tikrai šventei į miestą grįžo po Lietuvą ir visą pasaulį išsibarstę Šiauliečiai. Pirmąją miesto gimtadienio šventimo dieną (rugsėjo 10 d.)...

Remigijus Venckus nebijo būti pavadintas gėjumi

Romualda Urbonavičiūtė kalbina dr. Remigijų Venckų. Varšuvos nacionalinis muziejus surengtoje parodoje „ARS homo erotica” nepabūgo eksponuoti šią prieš porą metų Remigijaus Venckaus sukurtą  skandalingąlyrinę kompoziciją - „Renovacija”: keturios persipynusios kojos...

Iš praeities dabartyje, iš dabarties — praeityje

Marina Visockienė kalbina dr. Remigijų Venckų. Taip pavadinta 27-erių šiauliečio menininko Remigijaus Venckaus fotografijų paroda trečiadienį atidaryta Šiauliuose, Šiaurės Lietuvos kolegijoje. — Kodėl toks neįprastas parodos pavadinimas? — Kartą, peržiūrėdamas kelis...

Kelias, kurį einu, yra neįprastai vingiuotas ir pilnas siurprizų

Gabrielė Kuizinaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. 2015 m. balandžio 21 d. LR ambasadoje Berlyne atidaryta medijų menininko doc. dr. Remigijaus Venckaus fotografijų paroda „Susikertančios linijos. Berlynas“. Menininkas daug kartų lankėsi Berlyne, domėjosi miesto...

Menininkas R. Venckus apie mirusius ir medijas

Lina Abromavičienė kalbina dr. Remigijų Venckų. Lapkričio 1-ąją minima Visų šventųjų diena, o lapkričio 2-ąją – Vėlinės.  Lankyti kapines ir prisiminti savo artimuosius šiomis dienomis – kiekvieno rūpestis ir pareiga. Tačiau ar tikrai žvakės degamos dėl mirusiųjų? O...

Remigijus Venckus: moralės žvėris prieš nuogumą

Gintarė Čiuladaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. Birželio 1 dieną menininkas, medijų meno kūrėjas ir dėstytojas Remigijus Venckus uždaro savo parodą „Trans-kaimas-LT“ Šiauliuose. Birželio 2-ąją Kauno miesto muziejuje pristatoma jo ekspozicija „Fotofragmentai....

Remigijaus Venckaus paskaita apie eksperimentinę fotografiją

Kamanė.lt žurnalistai kalbina dr. Remigijų Venckų. Gegužės 6 d. 11 val. VšĮ Profesinio meistriškumo akademijoje (Pilviškių g. 18, Kaunas) paskaitą apie eksperimentinę fotografiją skaitys medijų kultūros tyrinėtojas ir medijų menininkas, lektorius Remigijus Venckus....

R. Venckus – atvirai apie „Kūrybiškos vasaros“ idėją

Naujienų portalo „Delfi" žurnalistai kalbina dr. Remigijų Venckų. Dažnas iš mūsų mano, kad vasara yra kelionių, atostogų ir stovyklų metas, tačiau ne visi renkasi keliones, aktyvų ir sportišką poilsį. Rugpjūčio pradžioje Kazimiero Simonavičiaus universitete (KSU) buvo...

Laikas ir erdvė pagal R. Venckų

Ramunė Dambrauskaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. Iš Šiaulių kilęs medijų menininkas humanitarinių mokslų daktaras, Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros docentas ir Kazimiero Simonavičiaus universiteto Kūrybos visuomenės ir...

R. Venckus apie madą ir fotografiją

Sigitas Laurinavičius kalbina dr. Remigijų Venckų. „Šiaulių naujienose” jau buvome publikavę straipsnį apie kaimyniniame mieste, Panevėžyje vykusią tarptautinę fotografijos bienalę „Žmogus ir mestas” (2017 m. liepos 14 – 21 d., rengėjas Panevėžio dailės galerijos...

Pin It on Pinterest