Kristina Pocytė kalbina dr. Remigijų Venckų.

„Tiesiog ateinu į žmonių namus ir fotografuoju jų gyvenimą“, – sako šiaulietis fotografas bei kultūros ir medijų kritikas Remigijus Venckus. Rodos, viskas paprasta, tačiau jo nuotraukose žmonės pozuoja nuogi. Nuogi vyrai – pagrindiniai jo nuotraukų objektai.

Pomėgis provokuoti

Tiesa, titulų R. Venckus turi nemažai, tad jį pristatyti galima ne tik kaip fotografą ar kritiką, bet ir kaip VGTU Pramogų industrijų katedros vedėją. „Šiaip esu dėstytojas“, – šypteli pašnekovas ir skaičiuoja, jog prėjęs rugsėjis tokiame amplua buvo jau keturioliktas. Remigijaus nuotraukose vyrai nusimeta ne tik drovumą, bet ir drabužius. O viskas prasidėjo dar universiteto suole. „Kai mokiausi bakalaurą, dar kokiais 2002 metais, gavome užduotį „Asmeninė fotografija“. Mūsų profesorius labai mėgo moteriškus aktus, todėl pagalvojau, kad imsiu ir padarysiu jam vyriškus aktus, – šyptelėjo pašnekovas ir patikino, kad studentai, įtikdami profesoriaus skoniui, užsitikrindavo galimybę gauti aukštesnį įvertinimą. – Bet nenunešiau tų aktų, nes nežinojau, kokia reakcija jo bus.“

Po kelerių metų, gavęs kitą užduotį, R. Venckus atsiminė užmaršty likusius vyriškus aktus. „Jau kai dirbau dėstytoju, turėjau bendrą projektą su britais. Buvo bendra studentų ir dėstytojų paroda „Sensation“ (liet. Pojūtis). Galvodamas, ką galėčiau joje parodyti, prisiminiau tuos aktus, pasodinau du nuogus savo draugus ir iš nugaros nufotografavau, – kalbėjo pašnekovas. – Tiesiog paprastai – nuogus ir klūpančius ant lovos, iš nugaros, veidų nesimatė, krito šešėlis. Iškabinau ir pavadinau „Meile“.“

Autorius neslepia, jog sulaukė įvairių reakcijų. Būtent tai jį ir įkvėpė nesustoti. Praėjus dar keleriems metams R. Venckus sulaukė kvietimo iš Panevėžio. Pasiūlymas skambėjo viliojančiai: „Padaryk kokį nors sprogimą“. Ilgai nemąstęs R. Venckus surengė parodą „Tarp mūsų vyrų“. Žinoma, joje taip pat buvo eksponuojami vyriški aktai. „Tuo metu buvo populiari laida „Tarp mūsų mergaičių“, todėl tai skambėjo ironiškai. Nuotraukose buvo vaizudojamas kaimas, vištos vaikšto, o du nuogaliai tiesiog stovi, žemę krapšto su kokiu pagaliu. Tai buvo ironiška, aš nekūriau jokios perdėtai gražios erotikos. Mėgstu ironiškus pastatymus, mėgaujuosi pačiu kadru ir provokuoju“, – pasakojo R. Venckus.

Tačiau šios provokacijos patinka ne visiems. Jis atviras – ne visos galerijos nori jį įsileisti. „Pirma, esu apie kūrybą ir menus pasisakęs gana kategoriškai. Tai niekam nėra patogu, – kalbėjo medijų ir kultūros kritikas. – Antra, tokios temos… Lietuviai vis tiek – trečia karta nuo žagrės.“

„Man neįdomi žmogaus seksualinė tapatybė“

Fotografas teigia, jog jam visiškai nesvarbu, kas tas vyras, stovintis prieš fotoobjektyvą. „Kai fotografuoju, man neįdomi žmogaus seksualinė tapatybė, gyvenimas, praeitis, nei ką jis veikia, ką valgo ar kuo serga. Man neįdomu“, – teigė pašnekovas. Netrukus R. Venckus atvers duris į parodą Šiauliuose: „Ten bus eksponuojamos naujausios fotografjos. Ten aš tesiog ateinu į kokį nors butą ir sakau, kad bus fotosesija. Fotografijose tiesiog atsispndi to buto istorijos“. Tuo metu kauniečiai kviečiami apžiūrėti bene dešimtmetį rinktų kadrų ekspoziciją. Kartais net itin provokuojančiose pozose įsiamžinančių vyrų, anot fotografo, nereikia ilgai ieškoti. „Kartais jie mane patys susiranda“, – tikino fotografas. Anot jo, kadruose įsiamžino ir nemažai jo draugų. Nusimesti drabužiums kai kuriems vyrams drąsiau ir dėl to, jog nuotraukose nematyti jų veidų. „Iš pat pradžių, kai pradėjau fotografuoti vyrus, jų nesimatė. Vėliau tai tapo toks stilius“, – šyptelėjo pašnekovas, tačiau pridūrė, jog yra tokių, kurie sutinka parodyti ir veidą. Tiesa, dažniausiai tokią drąsą išreiškia užsieniečiai.

„Noriu patikrinti toleranciją“

„Tai žaidimas“, – sako R. Venckus, išgirdęs klausimą, kokią žinutę jis nori perduoti žiūrovams per savo darbus. „Noriu patikrinti toleranciją. Kad žmonės pabandytų, perlipdami per savo netolerancijos ribas, įsikūnyti į tą vaizdą. Noriu, kad jie pagalvotų, kad ir toks gali būti gyvenimas, toks kūnas, toks santykis“, – vardijo Remigijus. Ar mus reikia mokyt tolerancijos? „Nedirbčiau kūrybinių industrijų institute, jei nesuprasčiau, kad tai – kultūros, industrijos ir viso ko plėtros būtinumas. Tolerancija yra labai būtina visuomenės plėtrai, – teigė R. Venckus. – Žinoma, nereikia tolerancijos savižudybėms, smurtui ar panašiai, tačiau turme išmokti tolerancijos kito uždaram miegamajam.“

Žiūrovus provokuojantis ir intriguojantis menininkas atviras ir kalba be užuolankų: „Man ne visada svarbu, ką pagalvos apie mano kūrybą, kaip mane išvadins už nugaros. Aš vis tiek darysiu savo. Nes tai yra mano kalba, tai autentiškas mano požiūris į gyvenimą“. R. Venckaus teigimu, kūrybą galima priimti, galima jos nepriimti, bet svarbiausia, jog kūryba skatina dialogą. Vis dėlto, savo parodomis jis nesiekia auklėti. Esą susiduriame su tokia situacija: tie žmonės, kuriems rekia meno, jau savaime yra tolerantiški.

„Nemanau, kad kažką kažko išmokysiu. Ir tokio tikslo neturiu“, – teigė R. Venckus. Vis dėlto jis turi norą, kurio įgyvendinimas pasiektų kur kas didesnę auditoriją. „O jei norėčiau labiau provokuoti, sukurčiau aktų fotosesiją„Maximos“ mėsos skyriuje“, – nusijuokė R. Venckus ir pridūrė, jog laukia prekybos centro kvietimo.


Publikacijos nuoroda

Pocytė, K. (2018-01-27). Nuogų vyrų aktus provokuojančiose pozose fotografuojantis Remigijus Venckus: noriu patikrinti toleranciją. Delfi. Prieiga internetu: https://www.delfi.lt/veidai/kultura/nuogu-vyru-aktus-provokuojanciose-pozose-fotografuojantis-remigijus-venckus-noriu-patikrinti-tolerancija.d?id=76999807 (2018-02-10).


Atidarymo dokumentacija Manto Jokubausko nuotr.

Ekspozicijos dokumentacija Remigijaus Venckaus nuotr.


Atsiliepimai apie parodą

Super interviu! Remigijau, mane visada žavėjo tavo savitumas. Savitumas ir išskirtinumas mene – tokių žmonių turėtų būti daugiau. Mane tikrai stebina kai kurių asmenų pasilikimas 20 amžiuje, kažkokiame sovietmetyje. Juoką kelia, kuomet bijome pažvelgti į nuogą kūną viešoje erdvėje. Tu „augi“, tačiau ne visi, bet tai jau ne tavo problemos. Daryk tai, kas tau patinka, kas patinka ir tavo meno sekėjams, nes dabar laisva Lietuva!

Deividas Ramonas – pedagogas, Vilnius.

Nesu nei ekspertė, nei žinovė, bet žinau, kad man įdomu tai, kas intriguoja, priverčia pažiūrėti kitaip. Patogus menas greitai pasimiršta, pamatei ir nuėjai. O tavo darbai „nepaleidžia”!

Vaiva Poškaitė-Timošėvič – Projektų vadovė, Vilnius.

Didžiausi ir nuoširdžiausiai sveikinu su parodos atidarymu! Palaikau tavo krypti, kurią pasirinkai. Džiaugiuosi, kad tai darai Lietuvoje! Laukiu kitos parodos!

Veronika Semeniuk – Projektų vadovė, Vilnius – Visaginas.

Visuomet žavėjausi Jumis ir Jūsų požiūriu į pasaulį bei kūrybą. Esate ryški asmenybė ir ryškus menininkas. Linkiu ir toliau drąsiai eiti savo kūrybos keliu, gvildenti rūpimas temas ir jomis dalintis su mumis!

Paulina Stasiūnaitė – medijų menininkė, buvusi studentė, Kaunas.

Nuostabus žmogus, nuostabūs darbai! Daugiau tokių parodų!

Kęstutis Kiaulėnas – pardavimų vadybininkas, Vilnius

Pats geriausias dėstytojas, pas kurį teko mokytis. Žaviuosi ir kūryba, ir atsidavimu kūrybai bei darbui. Buvote atsidavęs savo darbui ir nuoširdus dėstytojas. Nors pasakydavote griežtą savo nuomonę, tačiau Jūsų vertinimai visada būdavo objektyvūs. Padėdavote jauniesiems kūrėjams ieškoti savojo kelio. Su Jumis visad būdavo galima padiskutuoti, turėti gerą laiką dialogui. Stengėtės perteikti visas aktualijas savo studentams. Jūsų kūryba, nors ir kartais būdavo nepatogi, bet ji visada vertė susimastyti, analizuoti Jus, analizuoti save. Manau, kad tokia ir turi būti kūryba – mechanizmas, priverčiantis mąstyti ir analizuoti. Ir už tai Remigijau, aš tikrai Jus labai ilgai atsiminsiu!

Eglė Jasiukaitytė – medijų menininkė, buvusi studentė, Kaunas

Man taip buvo be galo smagu pasiklausyti tavo paskaitos, bei kitomis akimis pažiūrėti į tavo kūrybą. Tavo nuotraukos, tai tarsi nepatogios tiesos apnuoginimas, kurios be jumoro aptarineti neišeina!

Modestas Navickas – rūbų dizaineris, Šiauliai

Stebiuosi ir žaviuosi šio menininko drąsa. Remigijus man yra tikras pavyzdys kūrybiniame pasaulyje. Tiems, kuriems neužtenka supratimo apie jo kurybą arba kyla liguistos mintys, pamačius Remigijaus darbus, labai siūlau ir prašau apsilankyti Remigijau paskaitose ar bent perskaityti apie jį publikuotus straipsnius. Su nekantrumu lauksiu kitų Tavo meninių opusų!

Tomas Valiušis – ekonomistas, Norvegija

Tavo menas yra taikus, o parodos pristato meno pagrindinę idėją: be apribojimų, be aprėminimų, be  uždarumo, tik laisvė! Taip ir toliau! Dėkoju tau Remigijau!

Roman Lakew Asfaw – socialinė pedagogė, Norvegija–Etiopija.


Kiti dr. Remigijaus Venckaus interviu

R. Venckaus paroda Etiopijos kelias

R. Venckaus paroda Etiopijos kelias Kėdainių televizijos žinios TV reportažas apie prof. dr. Remigijaus Venckus dokumentinių fotografijų parodą Etiopijos kelias (2019-03-14 – 2019-04-10, Kėdainių daugiakultūrinis centras, Rinkos a. 12, Kėdainiai)....

Vyrų aktus kuriantis profesorius užminė mįslę

Lrytas.lt straipsnis Šį ketvirtadienį Vilniaus dailės akademijos Telšių galerijoje atidaroma medijų menininko, kultūros ir medijų kritiko, Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesoriaus dr. Remigijaus Venckaus fotografijų paroda „Atsargiai! Aš esu kitas“. Ji...

R. Venckus: Ar privalome antikinėms skulptūroms nutapyti drabužius?

Dr. Remigijus Venckus. Praėjusią savaitę rubrikos „Kultūros kirtis“ autorius Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjas doc. dr. Remigijus Venckus dalijosi savo asmeninėmis refleksijomis fotografijos...

R.Venckaus fotoparodoje – kitoks požiūris

kurjeris.lt informacija. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografijų galerijoje pristatyta medijų menininko doc. dr. Remigijaus Venckaus fotografijų paroda „Fotoatkarpos Nr.2“. Išskirtinį požiūrį į fotografiją turintis autorius savo fragmentiškais darbais stebina...

Remigijus Venckus: mėgstu meninį ironišką chuliganizmą

Eglė Červinskaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografijos galerijoje atidaryta Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjo doc. dr. Remigijaus Venckaus paroda...

„Sugrįžimas į Fluxus“ arba dar kartą apie videomeną

Dr. Remigijus Venckus. „Sugrįžimas į Fluxus“ – tai rubrikos „Kultūros kirtis“ autoriaus Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjo doc. dr. Remigijaus Venckaus videomeno, sukurto 2002–2018 m.,...

Etiopijos kelias

Etiopijos kelias Prof. dr. Remigijus Venckus Etiopijos kelias Prof. dr. Remigijus Venckus Reklama Straipsnis Pretekstas Rubrikos „Kultūros kirtis“ autorius, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjas...

Vestuvės savanoje

Grytė Liandzbergienė kalbina dr. Remigijų Venckų. Įspūdingos gamtos, ilgaamžės religijos ir didžiulių turtinių kontrastų šalis. Taip apie Etiopiją atsiliepia meno kritikas, VGTU Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjas Remigijus VENCKUS (36),...

Remigijus Venckus: „Kūrybos neatimsite niekada!“

Gabrielė Pastaukaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. „Pristatydamas parodą, jaučiuosi taip, lyg švęsčiau gimtadienį“, – sako medijų menininkas, meno ir kultūros kritikas doc. dr. Remigijus Venckus. Šįkart šventė vyksta gimtajame menininko krašte: Šiaulių universiteto...

Reakcija: paroda vyriškojo seksualumo tema?

https://youtu.be/upW7zKYiJgs Šiaulių televizijos parengtas reportažas, laidoje reakcija, pristato 2018 m. vasario 2 d., 18:00 val. Šiaulių universiteto Dailės galerijoje (Vilniaus g. 141, Šiauliai 76353) atidarytą medijų menininko, kultūros ir medijų kritiko, Vilniaus...

Aš nesistengiu kurti gražaus meno ir būti kam nors patogus

Romualda Urbonavičiūtė kalbina dr. Remigijų Venckų. „Šiaulių naujienų“ penktadienio numeriuose publikuojame interviu ir kritinius straipsnius, parengtus Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjo doc. dr....

VGTU dėstytojas paskaitoje privertė raudonuoti studentes

Joana Gimberytė-Juronė kalbina dr. Remigijų Venckų. Po antklode susipynę nuogi vyrų kūnai ir biblinės temos – šiuo deriniu garsėja šiauliečio menininko fotografijos. Parodą Kaune atidaręs vyras drąsiai kalbėjo apie nuogybę, tikėjimą ir vieną žinomiausių šių dienų...

Pokalbis apie Etiopiją

  https://soundcloud.com/remigijus-venckus/dr-remigijaus-venckaus-interviu-keliones-ir-svajones-2018-01-27-1500-lrt Pokalbis LRT Opus radijo stotieslaidoje Kelionės ir svajonės 2018 m. sausio 27 d. Pokalbis apie patirtis Afrikoje, o apie jas pasakoja doc. dr....

Aš esu kitas

Dr. Remigijus Venckus. Penktadienio rubrikos „Kultūros kirtis“ autorius Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedros vedėjas doc. dr. Remigijus Venckus yra ne tik meno ir kultūros kritikas, bet ir aktyvus...

R. Venckus vadovaus Pramogų industrijų katedrai

Lekt. Jovilė Barevičiūtė kalbina dr. Remigijų Venckų. Šiauliečiams gerai pažįstamas doc. dr. Remigijus Venckus nuo 2017 metų pradeda vadovauti naujai Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto Pramogų industrijų katedrai, kuri vykdys...

Renginys nepalikęs abejingų

Modestas Navickas kalbina dr. Remigijų Venckų. Tarptautinių žodžių žodynas terminą homofobija (iš graikų k. ὁμός homo (seksualus), "toks pat, lygus" + φοβία (fobija), "baimė") apibrėžia kaip ne klinikinį baimės, paniekos ir neapykantos jausmą, nukreiptą prieš...

Mahometas. Kalnas. Ir kitokia lietuviška fotografija

Monika Slančauskaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. Paprastai visokio plauko sentencijos, protingi ar gražūs posakiai man keldavo juoką. Tokį gilų ir su tokiu ryškios neapykantos prieskoniu.  Bet štai – lyg kokiam pačiam kvailiausiam siaubo filme – viena tokių...

R. Venckus: „Man kartais norisi vemti nuo vaizdų kiekio“

Romualda Urbonavičiūtė kalbina dr. Remigijų Venckų. Kultūros centre „Laiptų galerija“ atidaryta medijų menininko, menotyrininko, Vytauto Didžiojo universiteto lektoriaus Remigijaus Venckaus paroda „Tušti ekranai“ – eksperimentinių fotografijų ciklo „Amnezijos juosta“...

„Ką čia velnią rodai“, arba kaip atrasti nieką

Simona Pužaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. Kas paslėpta medijų menininko, menotyrininko, Vytauto Didžiojo universiteto lektoriaus Remigijaus Venckaus eksperimentinėse fotografijose „Tušti ekranai“? Vaizdavimas nieko nevaizduojant. Jei nieko nematote, ten nieko ir...

R. Venckaus meninė fotografija – dovana Šiauliams.

Naujienų portalo Delfi žurnalistai kalbina dr. Remigijų Venckų. Rugsėjo 10 – 13 d. Šiaulių miestas šventė gimtadienį ir kaip dera tikrai šventei į miestą grįžo po Lietuvą ir visą pasaulį išsibarstę Šiauliečiai. Pirmąją miesto gimtadienio šventimo dieną (rugsėjo 10 d.)...

Remigijus Venckus nebijo būti pavadintas gėjumi

Romualda Urbonavičiūtė kalbina dr. Remigijų Venckų. Varšuvos nacionalinis muziejus surengtoje parodoje „ARS homo erotica” nepabūgo eksponuoti šią prieš porą metų Remigijaus Venckaus sukurtą  skandalingąlyrinę kompoziciją - „Renovacija”: keturios persipynusios kojos...

Iš praeities dabartyje, iš dabarties — praeityje

Marina Visockienė kalbina dr. Remigijų Venckų. Taip pavadinta 27-erių šiauliečio menininko Remigijaus Venckaus fotografijų paroda trečiadienį atidaryta Šiauliuose, Šiaurės Lietuvos kolegijoje. — Kodėl toks neįprastas parodos pavadinimas? — Kartą, peržiūrėdamas kelis...

Kelias, kurį einu, yra neįprastai vingiuotas ir pilnas siurprizų

Gabrielė Kuizinaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. 2015 m. balandžio 21 d. LR ambasadoje Berlyne atidaryta medijų menininko doc. dr. Remigijaus Venckaus fotografijų paroda „Susikertančios linijos. Berlynas“. Menininkas daug kartų lankėsi Berlyne, domėjosi miesto...

Menininkas R. Venckus apie mirusius ir medijas

Lina Abromavičienė kalbina dr. Remigijų Venckų. Lapkričio 1-ąją minima Visų šventųjų diena, o lapkričio 2-ąją – Vėlinės.  Lankyti kapines ir prisiminti savo artimuosius šiomis dienomis – kiekvieno rūpestis ir pareiga. Tačiau ar tikrai žvakės degamos dėl mirusiųjų? O...

Remigijus Venckus: moralės žvėris prieš nuogumą

Gintarė Čiuladaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. Birželio 1 dieną menininkas, medijų meno kūrėjas ir dėstytojas Remigijus Venckus uždaro savo parodą „Trans-kaimas-LT“ Šiauliuose. Birželio 2-ąją Kauno miesto muziejuje pristatoma jo ekspozicija „Fotofragmentai....

Remigijaus Venckaus paskaita apie eksperimentinę fotografiją

Kamanė.lt žurnalistai kalbina dr. Remigijų Venckų. Gegužės 6 d. 11 val. VšĮ Profesinio meistriškumo akademijoje (Pilviškių g. 18, Kaunas) paskaitą apie eksperimentinę fotografiją skaitys medijų kultūros tyrinėtojas ir medijų menininkas, lektorius Remigijus Venckus....

R. Venckus – atvirai apie „Kūrybiškos vasaros“ idėją

Naujienų portalo „Delfi" žurnalistai kalbina dr. Remigijų Venckų. Dažnas iš mūsų mano, kad vasara yra kelionių, atostogų ir stovyklų metas, tačiau ne visi renkasi keliones, aktyvų ir sportišką poilsį. Rugpjūčio pradžioje Kazimiero Simonavičiaus universitete (KSU) buvo...

Laikas ir erdvė pagal R. Venckų

Ramunė Dambrauskaitė kalbina dr. Remigijų Venckų. Iš Šiaulių kilęs medijų menininkas humanitarinių mokslų daktaras, Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros docentas ir Kazimiero Simonavičiaus universiteto Kūrybos visuomenės ir...

R. Venckus apie madą ir fotografiją

Sigitas Laurinavičius kalbina dr. Remigijų Venckų. „Šiaulių naujienose” jau buvome publikavę straipsnį apie kaimyniniame mieste, Panevėžyje vykusią tarptautinę fotografijos bienalę „Žmogus ir mestas” (2017 m. liepos 14 – 21 d., rengėjas Panevėžio dailės galerijos...

Pin It on Pinterest